Kobiety na rynku pracy: zmieniające się proporcje, choć (wciąż) w wolnym tempie

Opublikowano 2 lata temu

W Polsce jest więcej kobiet niż mężczyzn, ale niestety tendencja ta najbardziej widoczna jest wśród najstarszych grup społecznych. Wśród osób wkraczających na ścieżkę zawodową dominują mężczyźni. Jest ich na rynku pracy więcej, ale...


W Polsce jest więcej kobiet niż mężczyzn, ale niestety tendencja ta najbardziej widoczna jest wśród najstarszych grup społecznych. Wśród osób wkraczających na ścieżkę zawodową dominują mężczyźni. Jest ich na rynku pracy więcej, ale mogą przyczyniać się do tego takie aspekty jak wyższy wiek emerytalny czy wciąż niska aktywność w zakresie pobierania urlopów tacierzyńskich.

Kobiety na rynku pracy w 44% posiadają wyższe wykształcenie, są więc dobrze przygotowane do zawodu. Częściej jednak jest to wykształcenie humanistyczne niż techniczne. W rezultacie widać wyraźną przewagę kobiet w zawodach prawniczych, administracji czy służbie zdrowia. Panie często mają lepiej rozwinięte kompetencje miękkie. Co ciekawe jednak, udział kobiet w „męskiej” branży IT urósł pomiędzy 2020 a 2019 rokiem aż o 5%.

To co praktycznie zawsze (niestety) pojawia się przy temacie kobiet na rynku pracy, to luki w pensjach. Brak równości szans na awans i sprawiedliwe wynagrodzenie ciągle pozostają aktualnym problemem. Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statycznego zarabiają przeciętnie o 19,9% mniej od mężczyzn. Na tle Unii Europejskiej różnica ta w naszym kraju nie jest aż tak wyraźna, ponieważ wskaźnik Gender Pay Gap dla Polski wynosi 9%, a dla Niemiec powyżej 20%.

Jeśli pozostajemy w temacie tego, czym możemy się pochwalić to z pewnością warto wspomnieć o udziale kobiet zatrudnionych na najwyższych stanowiskach menadżerskich. Obok Łotwy, Polska posiada największy procentowy udział (44%) zatrudnionych na stanowiskach o najwyższych funkcjach.

Polki, przy odpowiedniej motywacji, są otwarte na nowe wyzwania. Aż 49% z nich byłoby skłonnych zmienić pracę, gdyby zaproponowano im lepsze warunki finansowe. Panie cenią sobie w pracy elastyczność, możliwość łączenia życia rodzinnego z zawodowym. Łączenie tych dwóch funkcji wychodzi im doskonale i z pewnością to mężczyźni muszą się od nich wiele nauczyć.

Jak pokazały ostatnie wydarzenia polityczne w naszym kraju, kobiety ciągle są marginalizowane i niedoceniane. To ważne, aby podkreślać rolę kobiet w życiu społecznym i zawodowym. Niezależnie od branży, stereotypów, czy schematycznego myślenia.

Historia pokazuje nam, że technologie wcale nie są męskie. Wycieraczki samochodowe zostały stworzone przez kobietę, tak samo zmywarka kuchenna czy sieć Wi-Fi. Przywołanie w tym miejscu nazwisk wielkich twórczyni czy innowatorek chyba nie jest potrzebne. Udowadnianie, że kobiety rewolucjonizują świat i są odważne zostawiamy dla innych. My wiemy, że tak po prostu jest.

Czego więc życzymy Wam, Paniom, Kobietom, Dziewczynom, „Dziewuchom”?

Siły, wytrwałości, niezależności, odwagi, ale przy tym nieustannego optymizmu, uśmiechu i pozytywnego patrzenia na świat. A co najważniejsze, przekonania, że pomimo często niesprzyjających klimatów politycznych czy społecznych, jest za wami wspierająca grupa mężczyzn. Ojców, mężów, synów, pracowników, którzy wierzą w Was i wasze możliwości. Wszystkiego najlepszego!