Kilka słów o pracy tymczasowej. Czym jest i do czego służy.

Opublikowano 3 lata temu

Do 2004 roku pojęcie pracy tymczasowej, zwanej także czasową, nie było w Polsce zdefiniowane ani szeroko znane. I choć na całym świecie agencje pracy tymczasowej funkcjonują od początków dwudziestego wieku, ta forma zatrudniania pracowników jest na naszym rynku pracy stosunkowo nowa.


Do 2004 roku pojęcie pracy tymczasowej, zwanej także czasową, nie było w Polsce zdefiniowane ani szeroko znane. I choć na całym świecie agencje pracy tymczasowej funkcjonują od początków dwudziestego wieku, ta forma zatrudniania pracowników jest na naszym rynku pracy stosunkowo nowa.

Mało kto wie, że zatrudnianie pracowników tymczasowych jest najlepiej skategoryzowaną formą prawną zatrudnienia, odbywa się pod rygorami Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, gdzie jasno określone są warunki zatrudniania oraz współpracy trzech stron. Te trzy strony to: Pracodawca użytkownik, Pracownik tymczasowy i Agencja.  Praca tymczasowa może odbywać się wyłącznie za pośrednictwem Agencji Zatrudnienia wpisanej do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia w skrócie zwanego KRAZ.

W początkowej fazie istnienia Rejestru wpis do niego obwarowany był, poza wymaganiami natury merytorycznej i operacyjnej, warunkiem posiadania na specjalnym koncie bankowym zabezpieczenia finansowego w wysokości 100 000 złotych -  na zabezpieczenie należności pracowniczych. Niestety ten wymóg został dość szybko zniesiony, co spowodowało wysyp nowych podmiotów gospodarczych zajmujących się zatrudnianiem pracowników tymczasowych. Aktualnie zarejestrowanych w Polsce jest około ośmiu tysięcy Agencji, w sumie zatrudniają one kilkaset tysięcy pracowników a przyrosty pracy tymczasowej są imponujące.

Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu tą formą zatrudnienia, zarówno u przedsiębiorców jak i pracowników.

Praca tymczasowa daje nie tylko elastyczność i możliwość dostosowania zasobów do potrzeb przedsiębiorstw ale też optymalizację ich kosztów. Pracownikom tymczasowym zapewnia zatrudnienie na przewidywalny, określony czas, możliwość nabywania doświadczenia bez umów stażowych, a także, często pozyskanie stałego miejsca pracy.

Część przedsiębiorstw korzysta z pracy tymczasowej w sposób stały i przewidywalny, pracownicy tymczasowi są częścią ich polityki personalnej. Często funkcjonują w czasie  sezonów wzmożonej produkcji, przewidywalnych  i zaplanowanych, praca tymczasowa jest niezastąpiona także w sytuacjach nagłych, wymagających szybkiego wsparcia produkcji przez dodatkowy personel.

Dla osób poszukujących zatrudnienia oferty pracy tymczasowej posiadają liczne zalety; najczęściej są dostępne od zaraz, wykluczając  długotrwałe procesy rekrutacyjne, dając jednocześnie możliwość rezygnacji z miejsca pracy bez większych problemów i w szybkim czasie. Praca tymczasowa jest dobrym sposobem zatrudnienia i zarobkowania dla osób uczących się, w przerwach wakacyjnych, w oczekiwaniu na wymarzoną czy bardziej interesującą ofertę.

Bywa też wstępem do zatrudnienia na stałe zastępując umowę stażową lub na okres próbny, pracodawcy często decydują się na ‘wypróbowanie” w formie pracy tymczasowej przed zatrudnieniem na stałe.

O tym jak wybrać spośród wielu ofert pracy i Agencji dowiecie się z następnego wpisu.