Home office, czyli praca zdalna z domu

Opublikowano 3 lata temu

Standardowo praca kojarzy nam się z ośmiogodzinnym dniem spędzonym w biurze. Jak się okazało podczas pandemii są pewne działalności, które możemy prowadzić zdalnie. Od jakiegoś czasu nasze domy stały się zarówno salami konferencyjnymi jak i pomieszczeniami socjalnymi.


Home office, czyli praca zdalna z domu

Standardowo praca kojarzy nam się z ośmiogodzinnym dniem spędzonym w biurze. Jak się okazało podczas pandemii są pewne działalności, które możemy prowadzić zdalnie. Od jakiegoś czasu nasze domy stały się zarówno salami konferencyjnymi jak i pomieszczeniami socjalnymi. Często dzięki temu jesteśmy bardziej efektywni niż w biurze.

Dlaczego i czy aby na pewno? I na jak długo takie rozwiązanie z nami zostanie? Postarajmy się przyjrzeć bliżej zjawisku home office i odpowiedzieć na powyższe pytania.

Chyba największym plusem pracy zdalnej jest możliwość przebywania w dowolny miejscu na świecie. Oczywiście w trakcie pandemii jest to utrudnione, ale nadal można zaszyć się w Bieszczadach, będąc odciętym od cywilizacji (nie licząc oczywiście dostępu do internetu). Oprócz tego możemy wstawać później, nie przejmować się ubiorem czy bałaganem wokół. Choć jak pokazał czas, brak mobilizacji ze wstawaniem czy odpowiednim ubiorem na dłuższą metę może być dla nas demotywujący. Część z nas jest już zmęczona siedzeniem od rana do wieczora w dresie przed laptopem.

Home office dynamicznie rozwija się, co ukazuje wiele dostępnych w internecie dodatków ułatwiających pracę z własnego domu. Zgadzamy się z tym, że ważną rzeczą jest odpowiedni fotel czy biurko do pracy. Po kilku godzinach dziennie spędzonych na krześle w jadalni byłoby nam ciężko normalnie funkcjonować. Dobrze byłoby również wyposażyć się w słuchawki z funkcją wygłuszania tego, co dzieje się dookoła nas. To dobra rzecz dla tych z nas, którzy nie mieszkają sami. Kolejną przydatną rzeczą byłaby odpowiednia kamera do wideokonferencji. Jeśli oczywiście nie mamy takiej w laptopie.

Ważnym aspektem home office jest praca nad negatywnymi nawykami. Ciężej jest kontrolować samego siebie, gdy nie ma dookoła nas współpracowników. W sieci znajdziemy sporo publikacji na temat budowania pozytywnych nawyków. W kolejnym artykule przejrzymy dla Państwa kilka najciekawszych pozycji dostępnych na rynku i przedstawimy je w pigułce.

Praca w domu wygląda zupełnie inaczej niż w biurze. Pracownicy nie tracą czasu na kawę, pogaduchy w kuchni czy dojazdy na spotkanie u klienta. Okazało się, że kawę można zrobić we własnej kuchni, informacje przekazać na komunikatorze, a spotkanie z klientem przeprowadzić za pomocą jednego z dostępnych narzędzi. Zdecydowanie większe efekty przynosi jednak bezpośrednia praca z ludźmi. Podczas „straconego czasu” na kawie w kuchni często powstają najlepsze pomysły. To również dobry moment na wymianę informacji co słychać w innym dziale firmy. Dojazd na spotkanie u klienta to często dobry moment na dłuższą rozmowę telefoniczną z innym klientem, a samo spotkanie na żywo często jest o wiele bardziej efektywne i skuteczne.

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy pracownikom odpowiada rozwiązanie jakim jest praca zdalna. Znajdziemy zarówno zwolenników jak i przeciwników takiego trybu pracy. Z pewnością wymaga ona wiele mobilizacji z naszej strony. Ponadto dziś jesteśmy do tego rozwiązania trochę zmuszeni i dodatkowo przybici faktem, że nie możemy wyjść do zbyt wielu miejsc, w których moglibyśmy się z kimś spotkać. Często brakuje nam po prostu możliwości spotkania z drugim człowiekiem twarzą w twarz.

Wracając do pytania na jak długo home office z nami zostanie. Wiemy już o pierwszych dużych korporacjach, które zapowiedziały pracownikom pracę zdalną do końca czerwca 2021 roku. Możemy zatem wnioskować, że praca w takim trybie zostanie z nami na dłużej. Z pewnością sytuacja spowodowana pandemią nie sprzyja powrotowi do biur. Jak jednak ukazaliśmy powyżej home office dynamicznie rozwija się, mając zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Być może jako pracownicy powinniśmy się z nim po prostu pogodzić i dać sobie szansę na poznanie nowych, wirtualnych narzędzi pracy.