Do czego jest potrzebne pracodawcy Twoje CV?

Opublikowano 3 lata temu

W naszych czasach posiadanie aktualnego CV stało się absolutną normą. O ile jest to w zrozumiałe przez internautów w przypadku stanowisk managerskich i wyższych, to często podważane bywa wymaganie CV np. od pracowników porządkowych, pracowników do prostych prac produkcyjnych czy pakowaczy.


CV to skrót od łacińskiego Curriculum Vitae, co po polsku oznacza „przebieg życia zawodowego”.

W naszych czasach posiadanie aktualnego CV stało się absolutną normą. O ile jest to w zrozumiałe przez internautów w przypadku stanowisk managerskich i wyższych, to często podważane bywa wymaganie CV np. od pracowników porządkowych, pracowników do prostych prac produkcyjnych czy pakowaczy. Jednak z punktu widzenia pracodawcy autoprezentacja każdego z kandydatów jeszcze przed spotkaniem jest wręcz niezbędna, niezależnie na jakie stanowisko poszukuje on pracownika!

A zatem o co to całe zamieszanie?

Osoba odpowiedzialna za rekrutację po prostu chce się trochę o Tobie dowiedzieć, zanim zaprosi Cię na spotkanie. Często nie jesteś jedynym kandydatem na dane stanowisko, a rekruter musi mieć wstępny pogląd na to, kogo może dołączyć do zespołu. Poprawnie skonstruowane CV także daje Ci możliwość wyróżnienia się od innych kandydatów już na etapie weryfikacji aplikacji.

Zgodnie z zasadą, w CV należy zawrzeć dane personalne, wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz nasze zainteresowania. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, żebyś uniknął podstawowych błędów!

Po pierwsze, jeśli chcesz, żeby to do Ciebie zadzwoniono, to musisz zawrzeć aktualny kontakt do siebie, najlepiej telefoniczny.

Jeśli szukasz pracy w innym miejscu, niż obecnie zamieszkujesz, bo np. jesteś w trakcie przeprowadzki, to nie zapomnij o tym wspomnieć! Często mylące są aplikacje, z których wynika, że musiałbyś dojeżdżać 200 km do pracy. Dlatego pamiętaj, by aktualizować CV po przeprowadzkach lub zamieścić krótką informację o takich planach.

Zakończyłeś już edukację? Nie wspominaj o każdej szkole, w której się uczyłeś - wystarczy wymienić ostatnią szkołę i kierunek/profil, na którym się tam uczyłeś. Jeśli ukończyłeś szkołę wyższą lub średnią, to naprawdę pracodawca nie potrzebuje wiedzieć, do jakiej podstawówki chodziłeś.

Co mamy dalej? Doświadczenie. I tutaj należy wspomnieć o miejscach i okresach zatrudnienia oraz krótko o wykonywanych obowiązkach – pochwal się, z jakimi zadaniami miałeś już styczność. Pamiętaj, że jeśli podajesz okresy zatrudnienia w sposób „2015-2016”, to może to oznaczać, że pracowałeś cały rok lub dobrze miesiąc. Rekruter może pomyśleć, że próbujesz coś przed nim ukryć.

Jakbyśmy mogli skrócić w jednym zdaniu to, czego wymagamy od aplikacji kandydatów, to brzmiałoby to następująco:

Jak najmniej informacji zbędnych i jak najwięcej informacji istotnych!

Niby tak mało, a jednak tak wiele! A teraz… Sprawdź, czy Twoje CV zawiera wszystko co trzeba i tak jak trzeba i… wyślij je do nas!