Aktywni zawodowo 50+ również cudzoziemcy

Opublikowano 2 lata temu

Liczba osób pracujących w Polsce według Głównego Urzędu Statystycznego wynosi 16.555.000, do tego należy doliczyć około 531.000 osób bezrobotnych, co daje sumę aktywnych zawodowo równą 17.086.000 osób. Tym samym biernych zawodowo mamy w Polsce 13.170.000 osób.


Liczba osób pracujących w Polsce według Głównego Urzędu Statystycznego wynosi 16.555.000, do tego należy doliczyć około 531.000 osób bezrobotnych, co daje sumę aktywnych zawodowo równą 17.086.000 osób. Tym samym biernych zawodowo mamy w Polsce 13.170.000 osób. Współczynnik aktywności zawodowej (wg BAEL) wynosi 56,5%.

Prognozy demograficzne dla Polski są bardzo pesymistyczne. Seniorów w Polsce będzie przybywać, a nasze społeczeństwo będzie starzeć się w ekspresowym tempie. Jeśli nic się nie zmieni, to za kilka dekad Polacy będą najstarszym społeczeństwem w Europie. To ogromne wyzwanie dla systemu emerytalnego czy systemu opieki zdrowotnej, które oparte są na składkach wpłacanych przez osoby pracujące. Natomiast za pięćdziesiąt lat, czyli w 2070 roku, na stu Polaków w wieku produkcyjnym będzie przypadać aż 62 seniorów, wynika z prognozy Eurostatu.

Na naszym rynku pracy ciągle brakuje ludzi gotowych do podjęcia zatrudnia. Mimo pandemii i niepewnej sytuacji na gospodarczej napływ pracowników z Ukrainy do naszego kraju jest w związku z powyższym spory. Polska obok Rosji jest najchętniej wybieranym przez nich państwem do migracji.

Najliczniejsze przedziały wiekowe osób z Ukrainy pracujących w Polsce to kolejno: grupy 31-40 latków, 51-60 latków oraz 41-50 latków. Obywatele Ukrainy często pracują dłużej niż Polacy. Wśród naszych rodaków zaledwie co szósty senior jest aktywny zawodowo. Praca zawodowa 50-latków jest z kolei  źródłem utrzymania jedynie 36% z nich. Z drugiej strony, większe zaangażowanie w pracę w dojrzalszym wieku widać zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn.

Oczywiście ważnymi aspektami przy wyborze pracy za granicą są noclegi, dojazdy, darmowe posiłki czy odpowiednia odzież robocza. Ważne jest, aby w tym trudnym często momencie opuszczenia kraju, (tym bardziej dla osób starszych), pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wskazać gdzie mogą założyć konto w banku, pójść po nowy numer telefonu czy udać się do urzędu. Nasi konsultanci pomagają w tych kwestiach.

Wielu pracodawców skarży się na osoby 50+, że na dobrą sprawę czekają już na emeryturę i są mniej wydajne niż osoby młodsze. Taka postawa przedsiębiorców powoduje, że osoby w wieku 50+ po utracie pracy mają ogromne problemy ze znalezieniem nowego zatrudnienia. Żeby zwrócić jednak Państwa uwagę na fakt dużego zapotrzebowania na pracę osób w tym przedziale wiekowym, chcielibyśmy wskazać w tym miejscu na kilka zalet zatrudnienia takich pracowników. Są to bowiem osoby mające wieloletnie doświadczenie zawodowe, dokładne, lojalne i zdyscyplinowane. Oprócz tego, pracownicy w dojrzalszym wieku często nie mają aż tylu obowiązków domowych, zwykle nie wychowują już dzieci, dlatego mają czas, aby bardziej angażować się w sprawy firmy i silniej skupić się na pracy. Jest to według naszej opinii niedoceniona, a liczna grupa potencjalnych pracowników.

Nie wchodząc w plany rządu dotyczące polityki senioralnej, ważnym wydaje się, aby pracodawcy widzieli podaż osób z tego przedziału wiekowego jako potencjalnych pracowników. Bardzo mocno temat ten dotyka pracowników z Ukrainy, którzy już dziś chcą w późniejszym wieku aktywizować się zawodowo. Nas jako naród, ten problem za chwilę bardzo mocno dotknie. Być może to właśnie od zmiany myślenia wśród pracodawców należałoby wyjść w kierunku potencjalnych zmian rynku pracy.

Do uwolnienia potencjału drzemiącego w dojrzałych pracownikach przyczynić się może umiejętne zarządzanie wiekiem w miejscu pracy. Przedsiębiorstwa powinny zacząć zdawać sobie sprawę, że zawodowe i społeczne umiejętności zdobyte przez starszych pracowników w trakcie ich kariery, stanowią unikalny zasób kapitału ludzkiego, którego nie posiadają ani nowo rekrutowane osoby, ani młodsi pracownicy.

Poddajemy dzisiaj Państwu taką właśnie myśl do zastanowienia się. Czy aby na pewno to dobry pomysł skreślać starsze osoby na rynku pracy? Według naszej opinii zdecydowanie nie. Są to osoby niedocenione, a stanowią bardzo dużą grupę chętnych i dyspozycyjnych od zaraz pracowników. Dotyczy to zarówno osób z Polski jak i zza wschodniej granicy.